Çocuk Psikodrama Atölyesi

Çocuklarımızda kendi duygu, düşüncelerini fark edebilme ve bunları sağlıklı şekillerde ifade edebilme becerileri günlük hayatlarında çok önemli bir yer kaplamaktadır. Çocuk kendisi ve çevresi arasında kurduğu iletişim ve paylaşımlarla kişiliğinin temellerini oluşturur. Her çocuğun kendisine has bir Dünya’yı algılama biçimi vardır. Bu algılama biçimi çeşitli davranışlarla kendisini dışavurmasına sebep olur. Çocuğu anlamanın en güzel yolu onu doğal bir oyunun akışı içerisinde gözlemlemektir. Çocuğun kendi özel Dünya’sını keşfetmenin en güvenli yolu onunla resim yapmak, hikayeler okumak, oyunlarda canlandırmalar sergilemektir. Çocuğun duygularını ona sorgulandığını hissettirmeden  anlamanın en keyifli yollarından birisi çocuk psikodramasıdır.

Çocuk yarışı
 
Çocuk psikodraması bir eğitim değil, yani drama eğitimi olarak algılamamak gerekmektedir. Çocuk psikodraması; 3 yaşından büyük yaş gruplarında çocuğun her türlü davranış problemlerini ve ona bağlı olarak altta yatan ruhsal problemlerini ele alıp tedavi etmeyi amaçlayan ve bunu da eylem içinde yapan bir sistemdir. Her yaş grubuna özel olarak hazırlanan programlarla her hafta belli bir konu üzerinde durularak çocuğun doğal yaşantı içerisinde iç Dünya’sı tanımlanır ve oyunlar içerisinde yeni davranışlar kazanması hedeflenir. Çocuk kendi yaş grubundan akranları ile yeni ilişkiler kurmayı ve bu ilişkiler üzerinden kendisini geliştirmeyi öğrenir.
Çalışmalarda öncelikle çocukların ısınma oyunları ele alınıyor ve çocuklar sorunlarına yaklaşıyorlar. Bunlar eylemle yürütülüyor, sonrada bu oyunlarda çocukların bireysel sahneledikleri sorunlara geçiliyor. Orada her konuyu sahneye yansıtabiliyorlar; arkadaşlarıyla çatışmalar, korkuları, anne babaları ile ilgili sıkıntıları, akranlar ile yaşanan problemler, terör rüyaları, kardeş kıskançlıkları, yeme problemleri, anne baba ayrılığı, yalnızlık korkuları, tırnak yeme, okul uyum sorunları gibi bir çok problemini çocuk yansıtabiliyor ve oyunlar içerisinde alternatif yeni çözümleri bulabiliyor. Her çocuk diğer çocukların da yardımıyla tüm bunları güvenli bir ortamda paylaşma olanağı bulabiliyor.

Her grubun yaş düzeyine göre psikodrama süreleri değişkenlik göstermektedir. Örneğin 4 yaşında bir çocuğun dikkat ve ilgi süresi kısıtlı olabileceği için ortalama 40 dakika gibi bir süre planırken, 12 yaşındaki bir grubun 2-3 saatlik bir çalışma sürdürebilmesi beklenmektedir. Psikodrama gruplarında devamlılık çok önemlidir. Ortalama olarak önerilen 10-12 seans boyunca her hafta kendi grubu ile birlikte olması beklenmektedir. Grubun kendisine özel bir enerjisi oluşacağı ve her çocuğun diğeri için anlamlı ve önemli bir yere sahip olduğu düşünüleceğinden çok ciddi bir sağlık sorunu olmadığı sürece orada olması beklenmektedir. Her çocuğun hayatında diğer çocuklar da yer aldığı için bir kişi çalışırken birçok kişi aynı tema ile çalışmış olmaktadır. Orada üretilen çözüm, bütün çocuklara aynı şekilde etki sağlamaktadır.  Çocuklar kendi kendilerini orda tedavi ettikleri için psikodrama hızlı sonuç veren bir teknik olmaktadır. Grubun lideri olan psikodrama uygulayıcısı aynı zamanda psikolog olduğu için her hafta düzenli olarak gelişmeleri gözlemlemekte ve hedeflenen durumların bilgisini ailelere verebilmektedir.