IMG-20211211-WA0033.jpg

Melike Eyisoylu Şen

Uzman Psikolojik Danışman

Uzmanlık

Doğuma Hazırlık Eğitimi
Hamile ve Doğum Psikoterapisi
Çocuk ve Ergen Psikoterapisi
Yetişkin Terapisi

Melike EYİSOYLU ŞEN, 2004 yılında Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik lisans bölümünü bitirmiştir. Bir süre, özel ve kamu kurumlarında psikolojik danışman olarak çalıştıktan sonra, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji yüksek lisans programına kabul edilip, başarı ile tamamlamıştır. Meslekte 18 yılı geride bırakan ŞEN, bu süre içinde MEB’e bağlı çeşitli devlet kurumlarında, özel kurumlarda, rehberlik ve araştırma merkezlerinde uzman kadrosunda yer almıştır. Yıllar içinde birçok test ve psikoterapi eğitimlerini tamamlamış olup, şu an hala gerek tez/proje aşamasında olduğu gerekse yeni başladığı terapi eğitimleri mevcuttur. Almış olduğu terapi eğitimlerinden bazıları şöyledir:

EMDR terapi, (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme) (travma odaklı) eğitimini Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Emre KONUK, Asena YURTSEVER, Ümran KORKMAZLAR’ dan, Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimini (Bilişsel Davranışçı Psikoterapi Kuramsal Eğitimi) Prof. Dr. M. Hakan TÜRKÇAPAR’ dan, Doğum Psikoterapistliği, Doula ve Doğuma Hazırlık Eğiticisi eğitimini İstanbul Doğum Akademisi hocaları Kadın Doğum Uzmanı Dr. Hakan ÇOKER, Uzm. Psk. Doğum Psikoloğu Neşe KARABEKİR ve ekibinden, Temel Varoluşçu Psikoterapi Analiz Eğitimini Klinik Psikolog Ferhat Jak İÇÖZ ‘den, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Danışmanlık Yaklaşımı Eğitimini Dr. Öğretim Üyesi Nevin DÖLEK ’ten, Özgül Öğrenme Güçlüğü Eğitimini  Prof. Dr. Ümran KORKMAZLAR’ dan, Travma Eğitimini (Travma ve Çocuk) Prof. Dr. Oğuz POLAT’ tan, Filial Oyun Terapi Uygulayıcı Eğitimini  Klinik psikolog Elif MACİT’ ten, Travma Çalışmalarında Aile Terapileri Eğitimini Çift ve Aile Terapileri Derneği’nden, Kariyer Planlama ve Tercih Danışmanlığı Eğitimini Kariyer Danışmanı Nur Erdem ÖZEREN’ den, Aile Danışmanlığı Eğitimini  Aile ve Toplum Eğitimi Derneği’nden almıştır. Dört yıl sürecek olan Bütüncül Psikoterapi Eğitiminin teori yılını tamamlamış, Uzm. Dr. Tahir ÖZAKKAŞ ile vaka formülasyonu yılı olan ikinci yıla devam etmekte ve çalıştığı bazı vakaları süpervizyon eşliğinde yürütmektedir.

MEB Sertifikalı, 4-12 yaş arası çocuklar için geliştirilen ilk ulusal zeka testi olan ASİS Zeka Testi formatörü ve uygulayıcısıdır.

Yüksek lisans sırasında, Türkiye’nin ilk nöropsikoloğu ve ilk nöropsikoloji laboratuvarını kuran kişi olan Prof. Dr. Öget ÖKTEM TANÖR’ den ders almış ve Dr. TANÖR ve Dr. Pınar UYSAL CANTÜRK’ ten nöropsikolojik değerlendirme testler eğitimini  (Weschler Bellek Ölçeği, Benton Yüz Tanıma-Görsel Bellek Testi, Semantik akıcılık ve Harf Akıcılığı Testi, Boston Adlandırma Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi, Benton Çizgi Yönünü Belirleme Testi, Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi, Stroop Testi,  WAIS İkili Benzerlikler Alt Testi, İz Sürme Testi) tamamlamıştır.

Aile ve Toplum Eğitimi Derneği’nden, Yetişkin ve Çocuk Değerlendirme Testleri (AGTE Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi, Burdon Dikkat Testi, Good Enough Harris İnsan Çiz Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi) eğitimini almıştır.

 

Yöret Vakfı (Yüksek Öğrenimde Rehberliği Tanıtma ve Rehber Yetiştirme Vakfı) tarafından verilen Sınav Kaygısı Ölçüm ve Baş etme Programını tamamlamıştır.

 

Lisans mezuniyetinden günümüze kadarki sürede, okul öncesi dönemden üniversite dönemine kadar her yaş düzeyinde çocuk ve ergen ile, gelişim dönemi özelliklerine göre desteklenmesi gereken birçok alanda çalışmış, hala, çocuk, ergen ve yetişkinler ile yüz yüze ve online görüşmelerini devam ettirmektedir. Son yıllarda keyifle çalışmaya başladığı bir diğer alan ise, anne-baba adayları ile hamilelik dönemidir. Gebeler ile, hamilelik ve doğum konuları üzerinde çalışıp, doğuma hazırlık eğitimleri düzenleyip, doğum korkusu yaşayan gebeler ile bireysel görüşmelerine devam etmektedir.

 

Üyesi olduğu ulusal ve uluslararası dernekler: Doğum İçin El Ele Derneği, Psikoterapi Enstitüsü Derneği, Varoluşçu Psikoterapiler Derneği, Göz Hareketleri İle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme (EMDR) Araştırma Geliştirme ve Uygulama Derneği, Çift ve Aile Terapileri Derneği, Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği (İMDAT), SEPI (Society for Explorationof Psychotherapy Integration)

 

Uzmanımız, 2021 Aralık itibariyle MENT GROUP bünyesinde danışan kabulüne başlamıştır.