Çocuğum Okula Başlamalı mı?

Her çocuğun ihtiyaçları farklıdır. Çocuğun huzurlu, sağlıklı ve kendisini yeterli hissettiği zamanda ve uygun olan okulda eğitimine başlaması önemlidir. Bu zor kararın verilmesi sürecinde bizler Ment Group olarak ailelerimizin yanındayız…

 

Neler Uyguluyoruz?

 

  • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

 

  • Frostig Görsel Algı Testi

 

Ortalama 3 saat sürecek bu testler sonucunda çocuğunuz okula başlamaya hazır olup olmadığı bilgisi yanında hangi tip bir okula daha yatkın olduğunu da öğrenmiş olacaksınız.

Copy of ÇOCUĞUM OKULA BAŞLAMALI MI Kopyası.png
 

İlkokula başlamak çocuğun hayatında önemli bir yere sahip olmakla birlikte, bir o kadar da zor bir dönemdir. İlkokula başlangıç için dünya genelinde birçok ülkede ölçüt, yaş olarak kabul edilmektedir. Fakat yaş ölçütü yeterli değildir.

 

Her çocuğun gelişimi bireysel farklılıklar göstermektedir. Çocuğun tüm eğitim hayatını etkileyebilecek olan bu karar verilirken çocuğun dikkatle gözlemlenmesi, gelişiminin değerlendirilmesi, doğru zamanın ve çocuğa uygun olacak okulun bulunması hayati bir önem taşımaktadır.

 

Hangi Okulu Seçmeliyim ?

Eğer çocuk zihinsel, psikolojik, duygusal ve fiziksel açıdan ilkokula başlayacak olgunluğa erişmemişse ilkokul sürecinde yaşayacağı yetersizlik duyguları artacak ve okul hakkında olumsuz düşünceler, duygular ve davranışlar geliştirecektir.

 

Çocuğun ilkokul kararı verilirken aynı zamanda uygun okulu bulabilmek de çok önemlidir.

Örneğin; çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimi ilkokula uygun olduğu halde duygusal anlamda desteğe ihtiyacı varsa fazla akademik ağırlıklı eğitim veren bir okulda olması duygusal ve sosyal anlamda sorunlar yaşamasına sebep olabilir.

 

Duygusal anlamda gelişimini destekleyecek sosyal aktivitelerin çoğunlukta olduğu bir okulda olması daha fazla kendisini keşfetmesini sağlayabilir.

Çocuğun gelişimi birçok alanda yaşıtları düzeyinin üzerinde seyrediyorsa; normal eğitim veren bir okulda yer alması da sıkılmasına ve keşfedecek şeyler bulamadığı için okuldan soğumasına sebep olabilir.

 

Daha farklı bir akademik müfredata bağlı kişiselleştirilmiş bir eğitim sisteminde çocuk daha fazla keşfedecek konu bulabilir ve doyuma ulaşabilir.

6.png