ORGAZM, ORGAZMDIR

Güncelleme tarihi: 9 Kas 2021

Merhaba sevgili okur. Seninle öncelikle bir insan, sonra cinsel terapist olarak daima gündemimde olan, deneyimlenen ya da deneyimlemek istenen kadın orgazmı ile ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.Daha önce mutlaka yolculuğa çıkmışsındır. Orgazmı da hep bir yolculuğa benzetirim. Kimi insanlar için yolculuğun amacı ve odağı sadece o şehre, mekana, son noktaya varmaktır. Yol boyunca farklı şehirlerden, manzaralardan geçer ancak vakit kaybetmek istemeden son noktaya varmak ister. Geçilen manzaraları önemsemez. Kimi insanlar ise varılacak bir son nokta olsun ya da olmasın; yolculuktan asıl keyif almasını sağlayan o rota boyunca gördüğü yeni ve beklenmedik manzaralardır. Orgazm ulaşılması ve varılması gereken tek bir tepe-son nokta değil; kişiye birçok olumlu duyguyu hissettiren haz dolu bir yolculuktur. Yolda farklı manzaralarda kayboluş halidir. Yolculukta son ve varılacak nokta olmasa da olur ama son nokta orgazm olursa harika olur! Önemli olanın yol boyunca görülen güzel manzaraların keyfine, hazzına odaklanmak olduğunu unutmamak gerekir. Yolculuk alışkanlıklarımız gibi bireylerin yaşadığı orgazm deneyimi birbirinden farklı olmakla birlikte, bireyin kendi yaşadığı orgazm deneyimleri de kendi içinde birbirinden farklıdır.

Orgazm deneyimlerinden bazıları diğerine göre daha yoğun hissettirebilir. Porno filmlerindeki kurgulanmış orgazmlar gibi coşkulu, çığlık çığlığa bir orgazm deneyimi beklentisinde bulunmamak gerekir. Her orgazm kişiye has ve biriciktir.

Orgazm esnasında bedeninde titremeler yaşamıyor, anlık kendini tam anlamıyla kaybetmiyor olabilirsin. Çoğu birey yaşadığı deneyimin ‘gerçek’ bir orgazm olup olmadığı, başkalarına göre ya da önceki orgazmlarına göre daha ‘iyi’ bir orgazm olup olmadığı yönüyle değerlendirme eğiliminde olmaktadır. Orgazm esnasında ya da sonrasında bu düşünceler yerine deneyimin ve içinde bulunulan anın sıcaklığına, yakınlığına, sonucun değil sürecin hazzını yaşamaya odaklanmak çok daha iyi hissettirecektir.

Cinsellik ve özellikle bir ötekiyle cinsel birleşmede her seferinde orgazma ulaşmak bir zorunluluk gibi algılanmamalıdır. Bunu mutlaka ulaşılması gereken bir nokta olarak algılamak performans anksiyetesine ve ulaşılamazsa öfke, kırgınlık gibi olumsuz duyguları açığa çıkarabilmektedir. Cinsellik, sonunda orgazm ödülü beklenen bir yarış değildir.

Tek değil partnerle cinsel ilişki içerisindeyken aynı anda orgazma ulaşmak çoğunlukla en istenilen orgazm deneyimi olsa da ayrı zamanlarda orgazm yaşamak yetersizlik, suçluluk gibi duyguları açığa çıkarmamalıdır; bunun hiçbir yanlış ya da kötü tarafı yoktur. Benzer şekilde, bireyler partnerle ilişki sonrası -ona daha iyi hissettirmek için olabilir- orgazma ulaşamama durumunda orgazm taklidi yapma eğiliminde olabilmektedir. Taklit yerine bedeni ve zevk alınan noktaları tanımaya, bunları partnerle paylaşmaya öncelik vermek alınacak haz ve sonrasındaki orgazmı kolaylaştıracaktır.

Dokunmanın ve dokunulmanın hazzını yaşamak önemlidir. Kendine, bedenine, zevk noktalarına dokunmak ve keşfetmek kadar partnerin bedenini de keşfetmek yaşanılan deneyimin zenginleşmesini sağlayacaktır. Bir ötekiyle yaşanan cinsellikte partnerle duygusal yakınlığınız, güven gibi duygu paylaşımlarınız hazzı etkileyen faktörlerdendir.

Klitoral orgazm, vajinal orgazm, servikal orgazm, para-orgazm, noktürnal orgazm, simultane orgazm, spontane orgazm, zincirleme orgazm, anal orgazm, coregazm… vb. türlerinden bahsedilen orgazm deneyiminin her bireye duygusal ve fiziksel açıdan hissettirdikleri nitelik ve nicelik bakımından farklılaşmaktadır ancak biri birinden üstün değildir. Farklılaşma atıf ve kişilerin yükledikleri anlam bakımındandır.

Nitelik ve nicelik bakımından ‘’Klitoral orgazm mı? Vajinal orgazm mı?’’ tartışması sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Kadınların bazılarında sinirsel ağlar klitoris ve çevresinde yoğunlaşmışken bazılarında vajina içi ve servikste yoğunlaşmıştır. Bu sebeple bazı kadınlar klitoral uyarımdan zevk alırken, bazı kadınlar penetrasyon ile zevk almaktadır. Benzer şekilde bazı kadınların perine ve anal bölgesinde yoğunlaşan sinir ağları onların anal uyarımdan haz alıp almayışında etkilidir. Kadınların bir diğerine göre orgazma daha kolay ya da hızlı ulaşmaları cinsel bilgi, deneyim, uyaran alıp verme vb. faktörlerin etkisine ek olarak bu sinir ağlarının yüzeye daha yakın oluşuyla da ilgilidir. Daha derinde bulunan sinir ağları orgazm için biraz daha sabır, yaratıcılık ve keşif gerektirebilir. Biri birinden üstün değildir. Birini yaşıyor, diğerini yaşayamıyor olmak bu anlamda eksiklik, yetersizlik ya da olgunlaşmamışlık anlamına gelmez. Örneğin, vajinal orgazm yaşayamayan kadınların ‘gerçek’ orgazm yaşayamadığına dair düşünceler yanlıştır. Orgazm türlerinden bahsediliyor olsa da esasında orgazm tek bir olgudur. Unutmayalım: Orgazm, orgazmdır.

Orgazm, cinsel uyarıların meydana çıkardığı hazzın en yüksek noktası olarak tanımlanabilir. Yoğun haz sonrası bedensel ve ruhsal bir rahatlama halidir.

Nur Evşan Demiray, Uzm. Klinik Psikolog

77 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör