OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU

Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), doğuştan gelen ya da genellikle yaşamın üç yılından önce belirti gösteren ve yaşam boyu devam eden nörogelişimsel bir bozukluktur.

Otizm Spektrum Bozukluğu olan bireyler, sosyal etkileşim ve iletişim konusunda zorluk yaşarlar. Duygularını ifade etme, paylaşma ve aktarma konusunda da sorunlarla karşılaşırlar. Sınırlı ilgi ve aktivite alanları, yineleyici davranış örüntüleri ve stereotipik (kendiliğinden başlayan ve tekrar eden) hareketleri, taklit davranışlarında güçlük ve sosyal oyun kuramama gibi özelliklere sahip olabilirler.

Otizm belirtisi gösteren bireyler; nesneleri genellikle tek yönlü kullanırlar. Örneğin; nesneleri döndürme ya da dizme. Ekolali (tekrar edici konuşma biçimi), gözlemlenebilen durumlara örnek olarak gösterilebilir. Örneğin; ‘Araba nerede?’ Sorusuna karşılık olarak ‘Araba nerede? şeklinde tekrar etmesi ekolali olarak tanımlanabilir.Otizm Spektrum Bozukluğu Tanısı Nasıl Koyulur?


Her bebeğin kendine ait bir gelişimi söz konusudur. Fakat Otizm Spektrum Bozukluğu, genellikle yaşamın ilk üç yılında belirtiler gösterir. Çocuğun gelişiminde farklı bir değişiklik gözlemlendiğinde mutlaka bir doktorla paylaşılmalıdır. Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı çocuk ve ergen psikiyatri uzmanları ya da çocuk nörologları tarafından konulmaktadır.


Otizm Spektrum Bozukluğu Belirtileri


Göz teması kuramama,

İsmine tepki vermeme,

Yaşıtlarının oyunlarına ilgi duymama,

Dönen ve hareketli nesnelere ilgi duyma,

Takıntılı davranışlar,

Dil gelişiminde gecikme,

Sınırlı ilgi alanları,

Tekdüze bir konuşma biçimi,

Duygularını ifade edememe,

Tehlikeli durumların farkında olmama gibi belirtiler görülür.


Otizm Spektrum Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?


Otizm Spektrum Bozukluğu için tek bir neden söz konusu değildir. Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte, genetik, ailesel ve çevresel faktörlerin etkili olabileceğine dair çalışmalar mevcuttur.


Otizm Spektrum Bozukluğu Tedavisi


Otizm Spektrum Bozukluğundaki temel tedavi hedefi; erken müdahale ile gelişim basamakları gözetilerek; sosyal etkileşim ve iletişim, dil gelişimi, davranış gelişimi gibi alanlarda gelişmesini sağlamaktır.

Duygu Parlas

Uzman Klinik Psikolog


31 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör